Drukowanie tkanin polega na pokryciu tkaniny wielobarwnym wzorem w określonych miejscach i kolorach.
Rodzaje druków
- Druk bezpośredni – nanoszenie barwnych wzorów na tkaninę białą
- Druk rezerwowy (ochronny) – środek ochronny, który nie przyjmuje barwnika, zostaje nadrukowany na tkaninę. Następnie barwi się tkaninę a środek ochronny zostaje usunięty.
- Druk wywabowy – wybarwiona tkanina zostaje nadrukowana pastą wyzwalającą barwnik tła. Wskutek tego otrzymuje się biały wzór na wybarwionym tle.
Techniki drukarskie
Batik
Najstarszy sposób druku tkanin. Polega na malowaniu woskiem na tkaninie wzorów, a następnie jej barwienie. Miejsca pokryte woskiem dają efekt białego wzoru na jednobarwnym tle.
Bandan
Technika polega na wiązaniu na tkaninie węzłów i poddawaniu jej następnie barwieniu. Miejsca luźne, nie związane w węzły, barwią się intensywniej, a miejsca związane barwią się mniej lub wcale.
Druk filmowy
Odbywa się na specjalnych stołach, na których rozciągana jest tkanina. Formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę tkaną, metalową lub wykonaną z włókien syntetycznych. Wykonanie odbitki polega na przetłaczaniu farby przez matrycę. Po pokryciu tkaniny jednym wzorem (kolorem) nanosi się kolejny.
Druk wałowy
Wzór nanoszony jest na tkaninę przez wałki drukarskie, których prędkość obwodowa w czasie pracy jest równa prędkości przesuwanej tkaniny. Ilość walców odpowiada ilości kolorów we wzorze. Na powierzchni walców wyryte są elementy wzoru odpowiadające poszczególnym kolorom.