Tkanie


Tkanie to proces technologiczny polegający na przeplataniu dwóch lub więcej wzajemnie prostopadłych układów nici: podłużnego (osnowy) i poprzecznego (wątku). Jego celem jest wytwarzanie tkanin oraz niektórych wyrobów pasamonicznych i dekoracyjnych.

Przygotowanie przędzy

Przed rozpoczęciem właściwego procesu tkania należy wykonać szereg czynności przygotowawczych, aby przędza dostarczona z przędzalni była odpowiednio przystosowana do użycia. Za te działania odpowiada oddział przygotowawczy tkalni. Przędza wątkowa nie nadaje się do bezpośredniego tkania na cewkach przędzalniczych i musi zostać przewinięta na cewiarkach. Podobnie przędza osnowowa wymaga przewinięcia na nawoje o odpowiednim kształcie, najczęściej stożkowo-krzyżowe, gdzie nitka układa się krzyżowo.

Przygotowanie osnów obejmuje następujące procesy:

  • Przewijanie przędzy,
  • Snucie osnów,
  • Klejenie i natłuszczanie osnów,
  • Przewlekanie osnowy przez płochę i nicielnicę.

Przy przędzy wątkowej realizuje się dwie podstawowe operacje:

  • Cewienie (przewijanie na cewki wątkowe),
  • Parowanie i nawilżanie.

Kluczowym etapem przygotowania przędzy osnowowej jest snucie osnowy, polegające na równoległym ułożeniu wymaganej liczby nitek o określonej długości i nawinięciu ich na wał osnowowy z zachowaniem jednakowego naprężenia. Aby wzmocnić osnowę i poprawić jej właściwości, często poddaje się ją procesowi klejenia.

Snowarka firmy R. Hartmann Chemnitz ok. 1900 r.

Podczas klejenia osnowę przeciąga się bezpośrednio z wałka snowadlanego przez koryto z klejonką, następnie suszy i nawija na wał osnowowy. Klejonka zazwyczaj składa się ze skrobi lub syntetycznych produktów celulozowych. W kolejnych etapach, już po utkaniu tkaniny, klejonka jest usuwana w procesie odklejania, aby przygotować surowiec do wykończenia.

Sploty

Tworzenie tkaniny na krośnie

Tkanina powstaje na krośnie w sposób sekwencyjny, element po elemencie, w strefie roboczej. Po ukończeniu każdego elementu zostaje on usunięty ze strefy roboczej, aby umożliwić wytworzenie kolejnego.

Schemat tworzenia tkaniny na krośnie: 1-osnowa, 2-wał osnowowy, 3-przewał, 4-drążki rozdzielcze, 5-oczka strun nicielnicowych, 6-nicielnice, 7-kloc bidła, 8-bidło, 9-czółenko, 10-płocha, 11-łożyska bidła, 12-tkanina, 13-przedpiersie, 14-wał tarkowy, 15-wał kierunkowy, 16-wał tkaninowy (z nawiniętą tkaniną)

Praca krosna

Osnowa (1) odwijana jest z wału osnowowego (2). Odwijana osnowa opasuje przewał (3) i przechodzi przez drążki rozdzielcze (4) oraz oczka (5) strun nicielnic (6). Przesmyk tworzy się przez przesunięcie względem siebie w płaszczyznach pionowych odpowiednich nicielnic. Nicielnica ma formę prostokątnej ramki z umocowanymi w jej płaszczyźnie strunami nicielnicowymi, posiadającymi w połowie ich długości oczka, przez które przechodzą nitki osnowy.

Wyrzutnie czółenek zamontowane są obu końcach kloca(7) bidła (8). Czółenko (9) z wątkiem przerzucane jest z jednego końca bidła na drugi gdy przesmyk jest otwarty a bidło odchylone do tyłu. Przerzucane czółenko jest chwytane przez przeciwległą wyrzutnię i tam przetrzymywane do następnego cyklu pracy, w czasie którego przerzucone zostanie z powrotem, wprowadzając jednocześnie następny wątek. Dosunięcie wątku do brzegu tkaniny (dobicie) wykonywane jest przez płochę (10) osadzoną w bidle wykonującym ruchy wahadłowe wokół łożysk (11). Płocha to rodzaj zamkniętego grzebienia, przez którego szczeliny przeprowadzone są nitki osnowy. Po wprowadzeniu wątku do przesmyku następuje ruch bidła ku krawędzi tkaniny, w czasie którego płocha przesuwa wątek i dobija do poprzedniego elementu tkaniny.

Odprowadzenie ze strefy roboczej krosna tkaniny odbywa się za pomocą mechanizmu odbiorczego. Odbierana tkanina (12) po opasaniu przedpiersia (13) wału tarkowego (14) i wału kierunkowego (15) nawija się na wał tkaninowy (16).

Mechaniczne krosno żakardowe firmy Louis Schoneheer Chemnitz ok. 1900 r.